Delusion (2014)
Hezeyan
Video animation
60"

Delusion is a love story which begins with the strange confession of love by a man who, for various reasons is reluctant to open his heart to the woman he loves; a love story which ends with madness. It is the manifestation of solitute of isolation in the modern world. Alondside this obsessive love story we also have a personal story in which love and madness become confused, in which love and hate paralyze one another.

The female protagonist of the film creates the man in her mind; he is the woman herself, actually he is her shadow.The woman is like the character in Ursula K. Le. Guin's article "The Child and the Shadow";learned, polite, idealist, and desent. Whereas the shadow is everthing that is repressed in the process of becoming of decent, civilized adult, the shadow is woman's inhibited selfishness, her unconfessed desires; the swear words she never uttered, the murders she never committed. The shadow is the dark side of her fears, her disbeliefs; it is her best friend and her worst enemy.

“Hezeyan” (2014) başlıklı video, bir sanal sohbet odasında tanışıp âşık olduğu erkekten karşılık görmeyen bir kadının gün geçtikçe deliliğe sürüklenişini anlatır. Sanatçının rüyalara, hayallere, paylaşımlara ve uykusuz gecelere dair görüntülerle kendi sesinden itiraf ve anlatıları biraraya getirerek oluşturduğu bir saatlik aşk günlüğü, kadının ruhsal dengesini yitirişiyle son bulur. Hayalle gerçeğin sürekli birbirine karışmasıyla şüphe uyandıran anlatı, videodaki erkeğin hayal ürünü olup olmadığını sordurur.

Please click to listen the English audioguide of the work.

Eserin Türkçe anlatımını dinlemek için lütfen tıklayınız.

CANAN: Behind Mount Qaf (CANAN: Kaf Dağı'nın Ardında)
© ARTER

 

.